Rob Standridge

  • Oklahoma
  • Senator
  • Republican
  • District 15

Sponsored Bills


SB 1996

Censorship of social media; creating cause of action for deletion or censorship of certain speech; establishing requirements for certain action. Effective date.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Second Reading referred to Judiciary Feb 06 2024

SB 1994

Obscene material; modifying definitions. Effective date.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Coauthored by Representative ODonnell (principal House author) Feb 21 2024

HB 3862

Health insurance; definitions; disclosure; prior authorization; adverse determinations; personnel qualifications; consultations; physicians; retrospective denial; exemptions; failure to comply; effective date.

  • Introduced Feb 05 2024
  • CR; Do Pass Insurance Committee Feb 13 2024

SB 1955

Patient's Right to Pharmacy Choice Act; authorizing cause of action for certain violations; establishing procedural requirements; authorizing certain discovery. Emergency.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Coauthored by Representative Roberts (principal House author) Feb 14 2024
View more bills

Recent Votes


Feb 27, 2024

Standridge voted Excused

SB 1296

Pass

Third Reading

Standridge voted Excused

SB 1340

Pass

Third Reading

Standridge voted Excused

SB 1438

Pass

Third Reading


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.