Mark Lawson

  • Oklahoma
  • Representative
  • Republican
  • District 30

Sponsored Bills


HJR 1058

Approving proposed permanent rules of the Oklahoma Route 66 Commission; directing distribution.

  • Introduced Feb 22 2024
  • Referred for engrossment Feb 29 2024

HB 3237

Children; Department of Human Services; advisory committee; appointments; membership; effective date; emergency.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Referred to Rules Feb 08 2024

HB 3232

Route 66; removing expiration date of the Oklahoma Route 66 Commission; modifying conditions for budgeting and expenditures of funds; effective date.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Coauthored by Representative Swope Feb 27 2024

HB 3242

Guardian and ward; Oklahoma Guardian and Ward Act of 2024; effective date.

  • Introduced Feb 05 2024
  • Second Reading referred to Rules Feb 06 2024
View more bills

Recent Votes


Feb 29, 2024


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Oklahoma Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.