Jessie Danielson

  • Colorado
  • Senator
  • Democrat
  • District 22

Sponsored Bills


HB 23-1308

Access To Government By Persons With Disabilities

  • Introduced Apr 25 2023
  • House Committee on Transportation, Housing & Local Government Postpone Indefinitely May 02 2023

SB 23-284

Ensure 12-month Contraception Coverage

  • Introduced Apr 14 2023
  • Governor Signed May 30 2023

SB 23-261

Direct Care Workforce Stabilization Board

  • Introduced Mar 31 2023
  • Governor Signed Jun 05 2023

SB 23-211

Federal Indian Child Welfare Act Of 1978

  • Introduced Mar 22 2023
  • Governor Signed May 04 2023
View more bills

Recent Votes


Nov 20, 2023

Danielson voted Yes

HB 23B-1001

Pass

BILL

Danielson voted Yes

SB 23B-001

Pass

CONCUR

Danielson voted Yes

SJR 23B-001

Pass

RESOLUTION


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Colorado General Assembly.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.