David Johnson

  • South Dakota
  • Senator
  • Republican
  • District 33

district-mail

P.O. Box 3403, Rapid City, SD 57709

Capitol Office

Capitol Building 500 E. Capitol Ave., Pierre, SD 57501

Phone 605-773-3821

home

SD

Phone 605-209-0555

Serving District 33

Sponsored Bills


HB 1225

define a multi-passenger bicycle and to provide for the regulation of multi-passenger bicycles.

  • Introduced Jan 31 2024
  • Scheduled for hearing Feb 23 2024

SB 199

revise provisions pertaining to the consolidation or boundary changes of counties.

  • Introduced Jan 31 2024
  • First read in House and referred to H.J. 367 Feb 21 2024

HB 1197

require the publication of measures taken to restrict the access of obscene materials by minors.

  • Introduced Jan 29 2024
  • Certified uncontested, placed on consent , Passed, Feb 22 2024

HB 1198

revise the process for nominating candidates for the offices of lieutenant governor, attorney general, and secretary of state.

  • Introduced Jan 29 2024
  • House of Representatives Do Pass , Passed, YEAS 31, NAYS 36 H.J. 283 Feb 07 2024
View more bills

Recent Votes


Feb 22, 2024

Johnson voted Yes

HB 1071

Pass

Do Pass

Johnson voted No

HB 1099

Pass

Do Pass

Johnson voted Yes

HB 1100

Pass

Do Pass


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the South Dakota State Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.