Andrea Olsen

  • Montana
  • Senator
  • Democrat
  • District 50

Sponsored Bills


SJ 39

Interim study on lease lands for recreational infrastructure

  • Introduced Dec 11 2022
  • Died in Standing Committee May 08 2023

SJ 38

Interim study of communications infrastructure

  • Introduced Dec 11 2022
  • Died in Standing Committee May 08 2023

SR 75

Resolution to support U.S. constitutional amendment regarding campaign finance

  • Introduced Nov 29 2022
  • Died in Standing Committee May 08 2023

SJ 22

Joint resolution to study public transportation

  • Introduced Nov 29 2022
  • Died in Standing Committee May 08 2023
View more bills

Recent Votes


Apr 03, 2023

Olsen, Andrea voted Yes

HB 257

Pass

Do Concur

Olsen, Andrea voted Yes

SB 535

Pass

Do Pass

Olsen, Andrea voted No

SB 555

Pass

Do Pass


Sources

Data on Open States is updated periodically throughout the day from the official website of the Montana Legislature.

If you notice any inconsistencies with these official sources, feel free to file an issue.